promo
Segítünk a döntésben PDF Nyomtatás E-mail

Hogyan lesz Ön egy profi automata öntözőrendszer tulajdonosa?

Ha Ön, mint kerttulajdonos, úgy dönt, hogy beépíttet egy automata öntözőrendszert, akkor a tapasztalatok szerint egy egészséges, üde kert a cél, ahol szabadidejében gondtalanul kikapcsolódik. Szeretnénk megosztani Önökkel az évtizedes tapasztalatunkból származó tudásunkat és néhány hasznos tanácsot adni az öntözőrendszer létesítéséhez. Ennek a leírásnak az a célja, hogy bemutassa Önnek azt a néhány legfontosabb szempontot, amellyel kiválasztható az a profi tervező-telepítő vállalkozó- és öntözőrendszer típus, amely biztosítja, hogy nem lesz kidobott pénz, amit az öntözőrendszerre szánt.

1. Mire kell ügyelni a kiválasztáskor?

Már az árajánlatból megállapítható, hogy kivel van dolgunk, azt hogy a vállalkozó képes-e olyan öntözőrendszert készíteni, mely hosszú időn keresztül a kerttulajdonos megelégedésére fog működni. Csodák sajnos nincsenek, egy olcsó rendszernek mindig alacsonyabb a műszaki tartalma, mint egy drágábbnak. Bizonyára Ön is sokkal többre értékeli a jó minőségű öntözőrendszerrel kapcsolatos hosszú távú elégedettséget, mint az alacsony ár miatt érzett rövid távú örömöt. Az ajánlathoz kérjünk a vállalkozótól referenciákat , ne kockáztassunk egy olyan vállalkozóval, aki nem képes hasonló volumenű referenciát felmutatni, mint az elvégzendő munka.

Az ajánlott öntözőrendszer gyártójáról is kérhetünk referenciákat. A TORO , Hunter , Rain-Bird öntözőrendszereket megelégedett felhasználók világszerte használják közel 50 éve golfpályákon, sportpályákon parkokban, kertekben.

Automata öntözőrendszerhez korrekt árajánlatot csak terv alapján lehet elkészíteni, ami pontos grafikai terven mutatja a beépítendő szórófejek és az egyéb alkatrészek elhelyezését.

Bosszantó lehet, ha az építés közben jönnek olyan plusz kiadások, minőségi kompromisszumok, amikre az árajánlatban nem is utaltak. Ha ilyen történik, az bőven elég ok a további bizalmatlanságra.

2. Milyen egy profi öntözőrendszer?

A hibátlan automata öntözőrendszer feladata a kertbe ültetett növényzet igényeinek megfelelően tervezett vízmennyiség gazdaságos kijuttatása. Az automatika beprogramozásával Ön nyugodtan mehet nyaralni, mert biztos lehet benne, hogy a kertje precízen lesz öntözve.

Magyarországon gyepfelület gondozásához átlagosan havi 90mm csapadék kijuttatása szükséges, amelynek legmagasabb értéke július hónapban Budapesten 120 mm. Az öntözőrendszer tervezés legfontosabb célja az egyenletes mennyiségű, az égtájaknak, éghajlatnak és a beültetett növényzet igényeinek megfelelő elosztású víz biztosítása.

A szórófejek elhelyezése az egyik legfontosabb tényező a sikeres öntözőrendszerhez. Kérjük meg a vállalkozót, hogy mutassa meg a rajzot; és magyarázza el a rendszer működését. Az öntözőrendszert elektromos szelepekkel külön öntözési zónákra bontjuk a rendelkezésre álló vízmennyiség és az eltérő öntözési igények miatt.

A tervezéskor figyelembe kell venni az égtájakat, mert ha a kertünkben vannak árnyékos területek, azt nem szabad együtt öntözni a napos területtel, hiszen az árnyékos északi rész "elúszik", vagy a napos rész nem kap elég vizet. Ha sok meredek rézsű van kertünkben, akkor csak speciálisan az ilyen célra kialakított szórófejekkel vagy speciális öntözési programmal szabad öntözni, mert egyébkent a víz csak lefolyik a domboldalon.

3. Hogyan vegyük át az elkészített rendszert?

A profi kivitelező a rendszer elkészülte után, bemutatja Önnek, hogy az eredeti terv szerint készült el a rendszer, illetve ha módosítani kellett, mi indokolta a módosítást. Minden esetben követeljük meg a megvalósulási terv átadását. Erre későbbiekben, ha a rendszert módosítani vagy javítani kell, feltétlenül szükség lesz. A rendszer átadásakor szemrevételezéssel vizsgáljuk meg, hogy mennyire egyenletes az öntözés, nem öntözi-e a házfalat, homokozót, szomszédot vagy bármit, amit nem szerettünk volna beöntözni. Ha egy rövid próbaöntözés után száraz vagy a napsütés hatására igen gyorsan felszáradó foltok maradnak, biztos, hogy nem egyenletes a kijuttatott víz mennyisége! Az igényes megrendelő rendszerint nem fogadja el a választ, hogy a szél majd odafújja a vizet!

A profi kivitelező betanítja Önnek a legfontosabb kezelési fogásokat, megtanítja Önt az öntözési program beszabályozására.

A programvezérlő automatika legyen könnyen kezelhető helyen, garázsban, kazánházban, semmiképpen ne legyen vízóraaknában vagy olyan helyen, amihez csak az öntözött területen át lehet odajutni. Kültéri alkalmazás esetén csak kültéri minősítésű vezérlőt szabad használni. Az esőkapcsoló elhelyezésénél nagyon fontos, hogy ne érje az öntözőrendszer által kijuttatott víz, de az esővíz akadálytalanul eshessen rá.

A telepített öntözőrendszerekhez ingyenesen jár egy felhasználói kézikönyv, amelyben részletesen le vannak írva az öntözőrendszer átvételével, programozásával, beállításával, karbantartásával kapcsolatos tanácsok és teendők.

4. Miért kell minőségi alkatrészekből készíteni az öntözőrendszert?

A TORO , Hunter , Rain-Bird cégek közel fél évszázada gyártanak öntözőrendszer alkatrészeket számtalanszor megújítva az iparági standardokat. A TORO cég referenciája, hogy a 100 legismertebb golfpálya közül 75 pályát TORO rendszerrel öntöznek. A technológia rohamos léptekkel fejlődik az élet egész területén, ez alól az öntözőrendszer alkatrészek sem kivételek. Az elektronika fejlődésével a vezérlők egyre nagyobb tudásúak lesznek. A vízzel érintkező részeket egyre modernebb, strapabíróbb műanyagokból gyártják. Ezek a fejlesztések természetesen a piacvezető gyártók termékeiben jelennek meg legelőször.

5. Rendelkezik-e minősítéssel a vállalkozó?

Magyarországon a TORO és a Hunter is szervez öntözőrendszer tervező minősítővizsgákat. Csak olyan tervezővel, vállalkozóval állapodjon meg, aki már a szakmai felkészültségét szervezett vizsga keretében is bizonyította.